18 czerwca, 2021 #Turystyka

Atrakcje w Warszawie

W ostatnich latach piękna niegdyś Warszawa popadła w brzydkie zniszczenie. Obecnie jest to miasto duchów, przypomnienie strasznej wojny, która pochłonęła życie ponad miliona ludzi. Jednak dziś jest to tętniąca życiem metropolia, dom dla rosnącej liczby turystów, którzy chętnie poznają wyjątkową historię i kulturę tego regionu. Getto warszawskie zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, a kilka dużych firm zdecydowało się tu na swoją siedzibę. Jeśli interesuje Cię podróż do tego niesamowitego polskiego miasta, istnieje kilka doskonałych tras z Londynu do Warszawy, które połączą historyczne atrakcje z najlepszymi zakupami w Europie.

Getto Warszawskie powstało w wyniku niemieckiej okupacji Polski podczas II wojny światowej. Ponad milion osób, w większości Żydów, zostało po deportacji bezdomnych, a ci, którzy przeżyli getto, wkrótce znaleźli się z powrotem w niemieckim mieście. Aby ratować pozostałych Żydów, Kościół katolicki i kilka rządów zostało zmuszonych do stworzenia ogromnego programu masowej emigracji, pozwalającego ludziom z całej Europy opuścić swoje ojczyzny i przenieść się do miejsca zwanego warszawskim gettem. Zostało to później zmienione w ustawę o getcie warszawskim, która zabraniała powrotu Żydów do getta warszawskiego. Dziś getto jest nadal uznawane przez polski rząd i każdego roku odwiedzane przez tysiące turystów i cudzoziemców.

Po zwycięstwie aliantów pod koniec II wojny światowej niemieckim okupantom pozwolono na utworzenie w Warszawie posterunków policji i straży pożarnej. Ponieważ budynki te służyły do ​​przechowywania broni, amunicji i innych materiałów wojennych, czasami służyły jako obozy jenieckie. Z biegiem lat te obozy policyjne i koncentracyjne stały się miejscem narodzin wielu legend i mitów. Najsłynniejsza z nich to opowieść o Złotym Deszczu, w której król Polski przyznał nagrodę każdemu, kto może mu powiedzieć, gdzie ukrywa się ostatni mieszkaniec getta żydowskiego. Doprowadziło to do legendarnego „Ostatecznego rozwiązania problemu żydowskiego”, w którym Theodor Ebers, aliancki dowódca warszawskiego getta, nakazał spalenie wszystkich synagog i innych budynków, które były używane przez Żydów jako ich domy.

Po ewakuacji getta wojska alianckie przejęły kontrolę nad miastem. Kiedy okupacyjne wojska niemieckie zaczęły oczyszczać resztę Warszawy, nie zawracały sobie głowy usuwaniem synagog i innych budynków, więc nadal trzymały tam Żydów. I tak powstała legenda, że ​​okupanci palili wszystkie domy żydowskie, aby się ich pozbyć. Po kilku próbach powołania sądu do ścigania tych rzekomych zbrodniarzy wojennych, rząd polski zdecydował się na utworzenie w Warszawie muzeum w celu skatalogowania wszystkich rzekomych zbrodni popełnionych przez wojska niemieckie w czasie wojny.

Najważniejszym eksponatem tego muzeum jest tablica wystawiona w Centrum dla Zwiedzających. Nazywa się „Ostateczne rozwiązanie kwestii żydowskiej”. Ma to być największa tego typu wystawa w całej Polsce. Tablicę wykonała grupa bardzo doświadczonych artystów żydowskich pod przewodnictwem Zofii Kasi. Zaangażowanych jest także kilku innych polskich artystów. Ta tablica została wykonana jako upamiętnienie ośrodka zagłady w Treblince, gdzie zginęła większość Żydów w Treblince w Polsce.

Sama tablica jest bardzo imponująca. Przedstawia obrazy zarówno z obozu zagłady w Treblince, jak iz polskiego ruchu oporu. I przedstawia makabryczną rzeczywistość warunków, przez które przeszli ci niewinni polscy mieszkańcy, podczas gdy Niemcy i ich sojusznicze siły wypędzili rdzennych Polaków z kraju, aby zabić jak najwięcej Żydów.

Przechadzając się ulicami Warszawy, widoki warszawskiego getta pozostają na pierwszym planie. Ale Warszawa to coś więcej. Piękny pejzaż w stylu barokowym, zwany polskim umbrem, jest dziełem II wojny światowej. Jest po prostu spektakularny i po prostu zapierający dech w piersiach. Jednym z najbardziej uderzających dzieł sztuki w Warszawie jest figura Matki Boskiej trzymającej krzyż, otoczona kręgiem aniołów, stojąca nad brzegiem Wisły, która jest symbolem niepodległości Polski od Niemiec w czasie II wojny światowej .

Nie można odwiedzić Warszawy bez odwiedzenia pomnika II wojny światowej, pomnika zwanego Powstaniem Warszawskim. Wielu Amerykanów, którzy byli internowani w Warszawie podczas walk, jest przekonanych, że ten pomnik, wraz z innymi w okolicy, pomogły pobudzić USA do bardziej agresywnego wysiłku wojennego przeciwko Związkowi Radzieckiemu. To właśnie Warszawa stała się siedzibą pomnika „Powstania Warszawskiego”. Tysiące osób codziennie odwiedza tę atrakcję turystyczną. Jedni widzieli pomnik podczas zwiedzania zachodnich Niemiec, inni widzieli go jedynie, gdy przybyli do Warszawy.