15 grudnia, 2021 #Zdrowie

Bakalie – smakołyki pełne witamin

Każdą osobę czasami atakuje niewielki głód, który zmusza nas do zjedzenia przekąski. W marketach pełno jest ciastek, jogurtów oraz chrupek, które wielu z nas stosuje w takich momentach. Lecz nie jest to dobry wybór, bowiem przez takie zachowania cierpi nasze zdrowie a także figura. W takiej sytuacji należy wykorzystać bakalie, które zakupimy w każdym sklepie i przygotowane są do natychmiastowego spożycia.

Przewagę suszonych owoców a także orzechów nad artykułami wysoko przetworzonymi widać od razu. Głównie nie posiadają one soli oraz białego cukru, które i tak są przez nas zjadane w nadmiarze. Jednak przede wszystkim bakalie są bardzo dobrym źródłem całego szeregu witamin oraz mikro elementów. Przeważają tutaj orzechy, które bogate są w proteiny i drogocenne tłuszcze, a poszczególne gatunki mogą być alternatywą dla suplementów w tabletkach. Tak jest na pewno w przypadku orzechów włoskich, już jeden orzech dziennie zapewnia nam {kompletną|pełną dawkę kwasów Omega-3. Z kolei brazylijski  bogaty jest w selen, element, w który europejskie ziemie są bardzo ubogie. Także migdały warto wdrożyć do własnej diety, mają one bardzo dużo wapnia a także kwasu foliowego. Pamiętajmy, żeby kupując orzechy nie brać tych prażonych lub solonych – obniża to ich ogólną wartość. Natomiast suszone owoce są najlepsze wówczas, kiedy napada nas ochota na coś słodkiego. Wówczas najlepiej sprawdzą się morele. Z kolei suszone daktyle mogą być alternatywą dla cukru przy wypieku ciast. Trzeba namoczyć je w ciepłej wodzie i zblendować. Orzechy mają stosunkowo dużo kalorii, dlatego jeśli się odchudzamy, lepiej nie zjadać jednej paczki na raz, będzie mieć ona nawet 600 kalorii. Nabywając owoce suszone trzeba zwrócić uwagę na fakt, czy nie zawierają one siarczanów.

Jeżeli masz przed sobą długi dzień w pracy i jesteś pewien, że w tym czasie najdzie cię pokusa na jedzenie między posiłkami, warto zabrać do plecaka bakalie. Można wziąć orzechy albo owoce suszone, lub po prostu mieszankę obu. Dzięki czemu nie tylko ochronimy się przed głodem ale chęcią na sięgnięcie po szkodliwe produkty. Dostarczymy również swojemu organizmowi ważnych witamin.

You Might Be Interested In