10 grudnia, 2021 #Zdrowie

Jak działająoddziałują na funkcjonowanie uumysłu narkotyki

Czasy ulegają zmianie, społeczeństwo się zmienia, moralność się zmienia, wszystko się zmienia. Czasami jest to zmiana, za którą można zapłacić własnym życiem. Przechodzą ciarki, ale właśnie tak się dzieje. Słyszy się coraz więcej opowieści o tym, że ktoś zginął, bo robił coś, w czym nie widział niczego złego. Teraz można pomyśleć sobie o narkotykach. Najokrutniejsze ze wszystkich uzależnień. Wyrządza niesamowite spustoszenie w organizmie, umyśle. Osoba, która jest pod działaniem środków odurzających nie myśli racjonalnie. Z biegiem czasu zanika u niej jakakolwiek moralność, ponieważ nie jest zdolny dostrzec różnicy pomiędzy dobrem a złem. Smutne jest również to, że po takie używki sięgają coraz młodsze osoby. U większości pewnie zaczyna się podobnie: „Wezmę sobie raz. Od jednego razu nic mi nie będzie”. Fakt, może wyjść z tego cało, o ile nie ma uczulenia na żaden ze składników narkotyku. To jednakże nie powinno nakłaniać do próbowania, bo właśnie w ten sposób zaczyna się najtrudniejsza droga uzależnienia.

  Osoba, która regularnie bierze narkotyki zauważalnie zmienia swój wygląd zewnętrzny, a w takim razie jak ma się jej wnętrze? Można je porównać do poszarpanej szmaty, którą ktoś wyrzucił na ulicę. Przekaźnictwo nerwowe zostaje zaburzone. Odmienia się podejście do postrzegania świata, czucia, myślenia. Kumulujący się wpływ substancji odurzających niszczy pracę mózgu. Nieraz są to zmiany nieodwracalne. Przekaźnictwo nerwowe jest niezbędne, by prawidłowo reagować na bodźce. Dzięki neuroprzekaźnikom mózg przekazuje informacje z jednego neuronu do drugiego. Narkotyki zaburzają funkcjonowanie konkretnego neuroprzekaźnika. Przy działaniu substancji psychoaktywnych każdy pojedynczy neuron generuje w nienaturalny sposób jeden lub więcej neuroprzekaźników, a może to być np. dopamina, serotonina, acetylocholina, a także inne. Dzięki dopaminie osoba uzależniona czuje radość, przyjemność. Niemal każdy narkotyk zwiększa poziom tego neuroprzekaźnika. Serotonina wpływa na nastrój, sen, popęd płciowy oraz apetyt. Acetylocholina wpływa na pamięć, nastrój, podniecenie, a na właśnie ten neuroprzekaźnik wpływa nikotyna. Jest jeszcze wiele neuroprzekaźników, o których można by pisać do woli.

article creator software

  Bardzo trudno jest wyjść z tego nałogu. Leczenie na detoksie jest ciężka. Leczona osoba ma odczucie, że cierpi każdy element jej ciała, a przez to okalecza się, żeby koncentrować uwagę na tylko pojedynczym miejscu. Nigdy nie jest zagwarantowane, że osoba, która przebywała na odwyku już nie wróci do nałogu. Potrzeba chcieć samemu wyjść z dołka, który z każdą kolejną działką się pogłębia. Należy zareagować w odpowiednim momencie. Warto też powiedzieć, że wiele narkotyków ma jako jeden ze składników trutkę na szczury. Mało przekonywujące? W proszkach jest zmielone szkło, które kaleczy żyłki w nosie.

  W tym temacie można się rozpisywać bez końca. Należy dowiedzieć się o negatywnym działaniu tych wszystkich substancji, bo ta wiedza może ustrzec ludzi przed popełnieniem dużego błędu, który będzie przypominał o sobie w każdej chwili istnienia.

You Might Be Interested In