19 grudnia, 2021 #Społeczeństwo

Jak zorganizować dzień z noworodkiem

Pojawienie się na świecie małego dziecka zawsze powoduje znaczące zmiany w życiu jego rodziców. Swobodne dotąd spędzanie czasu ulega sporym zmianom. Wyjścia do klubów, spotkania z przyjaciółmi czy wieczorne imprezy natychmiast stają pod znakiem zapytania. Minie chwila nim za tym zatęsknisz. Znacznie prędzej zaczniesz zastanawiać się, jak może wyglądać twój dzień, aby nie zwariować.

Stara mądrość głosi: śpij, gdy dziecko śpi. Wiele kobiet z przekąsem dodaje do niej: gotuj kiedy niemowlę gotuje i sprzątaj, kiedy ono sprząta. Nie należy jednak bagatelizować tego porzekadła. W pierwszych dniach po porodzie to właśnie niemowlak powinien być najistotniejszy. Postaraj się poświęcić mu jak najwięcej swojego czasu. Nie martw się niezmytymi talerzami w zlewie czy poplamioną podłogą w łazience. Wszelkie codzienne porządki mogą poczekać. Niemowlę jest teraz najważniejsze.
Pogódź się z faktem, że noworodek będzie chciał spędzać prawie cały dzień z mamą. Powinnaś być blisko. Nie zdziw się, jeśli niemowlak będzie cały czas chciał piersi. W pierwszych tygodniach życia dziecko nie ma jeszcze regularnych przerw między kolejnymi posiłkami. Może więc być tak, że raz odstęp wyniesie nawet trzy godziny, a później dziecko będzie wołało o jedzenie co kilka minut.

new years wishes

Najważniejszą zasadą, która powinna kierować życiem świeżo upieczonej mamy jest nieplanowanie dnia. Przy nieregularnym cyklu snu i karmień malucha każdy plan może okazać się nie do spełnienia. Jeśli weźmiesz na siebie zbyt wiele obowiązków, łatwo możesz zdenerwować się, gdy nie uda ci się ich spełnić. Jeśli masz siłę, możesz zająć się spełnianiem domowych obowiązków w trakcie drzemki dziecka. W tej sytuacji ucieszysz się z wykonanego zadania, zamiast bez potrzeby się denerwować.

Nie martw się, jeśli na początku troszczenie się o pociechę będzie cię przerastać. Wiedza przychodzi z czasem.

You Might Be Interested In