27 września, 2021 #Edukacja

Nauka kluczem do wygranej

,,Ucz się, ucz, bo edukacja do potęgi klucz! ” – chyba niejednokrotnie usłyszałeś to od ludzi bardziej obytych. Jedni mówią, że czas edukacji jest niesamowity, a drudzy, że wspominają go jako najgorszy czas w ich życiu. Jak jest naprawdę? Nie można tego stwierdzić, ponieważ dostrzegalnie widać, że zdania są podzielone.

Każdy po zakończeniu szkoły wysuwa indywidualną opinię na ten temat. Można zaobserwować, że osoby, które aktualnie się uczą często narzekają, ale z drugiej strony na myśl przychodzą historie mamy, w których tak niesamowicie szczęśliwie wspomina lata spędzone w szkolnej ławce. Wydaje się, że nauczyciele wtedy byli całkiem innymi ludźmi, a ich podejście zaskakiwało. Bywały oczywiście osobliwości.

W dzisiejszych czasach też są, ale zazwyczaj w odwrotną stronę. Słowo „nauka” jest rozumiana przez każdego odmiennie. Trzeba na to spojrzeć subiektywnie. Niektórzy lekcją nazywają całe swoje istnienie. Uzyskują wiedzę, którą mogą ulokować w danej dziedzinie, ale nie twierdzą, że jest to zasługa szkoły. Natomiast są osoby, dla których nauka kojarzy się tylko i wyłącznie z tonami książek, ocenami wstawianymi do dziennika. Cóż, można by rzec, że w każdym z tych stwierdzeń jest odrobinę słuszności.

Nie można zapominać, że ludziom, którzy edukują się, mają dobre wyniki jest łatwiej w życiu, bo dostać się na dobre studia nie jest tak bardzo przystępnie. Jeżeli ktoś pragnie rozwijać się w kierunku np. medycyny, nauka jest niezbędna, a zdobyta mądrość będzie wtórować przez calutki czas pełnienia swojego zawodu. Żadna omyłka nie jest dopuszczalna. Osoby, które mają kłopoty z wiedzy, mogą się kształtować praktycznie. Praca fizyczna przeważa nad umysłową. To jednak nie powinno zrażać młodych osób do zdobywania wiedzy, ponieważ z czasem docenią te godziny spędzone na żmudnym powtarzaniu nudnego materiału na sprawdzian.

Streszczając: zdobyta mądrość i umiejętności towarzyszą nam nieprzerwanie, a przykładem może być czytanie i pisanie. Edukacja przekazuje sporo kluczy, a jedynie do nas należy decyzja czy ich użyjemy.