27 września, 2021 #Społeczeństwo

Uzależenienia – jak działają na funkcjonowanie mózgu?

Czasy ulegają zmianie, społeczeństwo się zmienia, moralność się zmienia, wszystko ulega zmianie. Czasami jest to zmiana, za którą można zapłacić swoim życiem. Przechodzą ciarki, ale właśnie tak się dzieje. Słyszy się coraz więcej historii o tym, że ktoś zginął, bo robił coś, w czym nie dostrzegał niczego negatywnego. Teraz można pomyśleć sobie o narkotykach. Najokrutniejsze ze wszystkich uzależnień. Stwarza ogromne spustoszenie w organizmie, umyśle. Osoba, która jest pod działaniem środków psychoaktywnych nie myśli racjonalnie. Z biegiem czasu zanika u niej jakakolwiek moralność, bo nie jest zdolny zauważyć różnicy pomiędzy dobrem a złem. Przygnębiające jest także to, że po takie używki sięgają coraz młodsze osoby. U sporej ilości pewnie zaczyna się podobnie: „Wezmę sobie raz. Od jednego razu nic mi nie będzie”. Fakt, może wyjść z tego cało, o ile nie ma uczulenia na żaden ze składników narkotyku. To jednak nie powinno nakłaniać do spróbowania, bo właśnie w ten sposób zaczyna się najcięższa droga nałogu.

Osoba, która regularnie bierze narkotyki widocznie zmienia swój wygląd zewnętrzny, a w takim razie jak ma się jej wnętrze? Można je porównać do postrzępionej szmaty, którą ktoś wyrzucił na drogę. Przekaźnictwo nerwowe zostaje zaburzone. Zmienia się sposób postrzegania świata, odczuwania, myślenia. Kumulujący się wpływ substancji odurzających niszczy działanie mózgu. Nieraz są to zmiany stałe. Przekaźnictwo nerwowe jest niezbędne, by prawidłowo reagować na bodźce. Dzięki neuroprzekaźnikom mózg przekazuje informacje z jednego neuronu do drugiego. Narkotyki zakłócają funkcjonowanie danego neuroprzekaźnika. Przy działaniu substancji psychoaktywnych każdy pojedynczy neuron wytwarza w nienaturalny sposób jeden lub więcej neuroprzekaźników, a może to być np. dopamina, serotonina, acetylocholina, a także inne. Dzięki dopaminie nałogowiec czuje radość, przyjemność. Niemal każdy narkotyk zwiększa poziom tego neuroprzekaźnika. Serotonina wpływa na samopoczucie, sen, popęd płciowy oraz apetyt. Acetylocholina wpływa na pamięć, nastrój, podniecenie, a na właśnie ten neuroprzekaźnik wpływa nikotyna. Jest jeszcze wiele neuroprzekaźników, o których można by rozpisywać się do woli.

tabletki na wzrost penisa

Niesamowicie trudno jest wyjść z tego nałogu. Leczenie na detoksie jest uciążliwa. Leczona osoba ma odczucie, że cierpi każdy element jej ciała, a przez to okalecza się, by skupić uwagę na tylko pojedynczym miejscu. Nigdy nie jest zagwarantowane, że osoba, która przebywała na odwyku już nie wróci do nałogu. Potrzeba chcieć samemu wyjść z dołu, który z każdą kolejną działką się pogłębia. Trzeba zareagować w odpowiednim momencie. Warto także wspomnieć, że wiele narkotyków ma w składzie trutkę na szczury. Mało przemawiające? W proszkach jest zmielone szkło, które kaleczy żyłki w nosie.

W tym temacie można się rozpisywać bez końca. Warto wiedzieć o negatywnym działaniu tych wszystkich substancji, ponieważ ta wiedza może uchronić społeczeństwo przed dopuszczeniem się ogromnego błędu, który będzie przypominał o sobie w każdej chwili istnienia. 

You Might Be Interested In