24 listopada, 2021 #Turystyka

Znany Berlin w niecodziennej wersji

Metropolia Niemiec to miasto o bardzo urozmaiconej oraz smutnej historii. Realia drugiej wojny światowej dopuściły do ogromnych zniszczeń na terenie stolicy, potem przez dekady Berlin podzielony był murem na 2 części. Obecnie miasto to tętni życiem i jest odwiedzane przez licznych turystów. Warto poznać mniej popularną część Berlina, żeby zobaczyć to miejsce z trochę odmiennej strony.

Osoby pragnące zobaczyć berlińską alternatywę artystycznej awangardy, na pewno powinni zwiedzić Kreuzberg, najmocniej awangardową dzielnicę miasta. Z architektonicznego punktu widzenia, obszar ten nie może się szczycić standardowymi zabytkami, lecz z pewnością panorama jest interesująca. Znajdziemy tam zniszczone, wiekowe kamienice obok nowszych, szarych budowli, wszystkie ozdobione wielobarwnymi muralami. Kreutzber znany jest z otwartego ducha a także tolerancji. Mieszka tam wiele ludzi z całego świata, rasizm nie jest dopuszczalny, na ulicach widzimy osoby o różnym kolorze skóry, oni żyją w symbiozie razem. Znajdziemy tam mnóstwo awangardowych barów, księgarni ze starymi egzemplarzami, sklepów z płytami. Miejsce owe jest także polecane weganom, na każdym kroku znajdziemy jadłodajnię, w której menu trudno szukać mięsa.

Warto również udać się na wycieczkę tropem zburzonego muru berlińskiego. W środku stolicy co prawda są widoczne jego reprezentacyjne części, lecz najlepsze egzemplarze znajdziemy znacznie dalej. Wówczas będziemy musieli pojechać do wschodniej dzielnicy Berlina, tam klimat jest całkiem inny niż w części zachodniej. Pełno tam szarych, smutnych budynków, one Polakom na pewno przypomną nową płytę. Dużo tam również zamkniętych fabryk pokrytych wielobarwnymi graffiti. Ta awangardowa panorama idealnie komponuje się z kolorowymi częściami muru, pokrytego licznymi muralami.

Berlin jest pięknym miastem, w którym znajdziemy mnóstwo konwencjonalnych atrakcji. Lecz w czasie swojej drugiej tam bytności, warto obrać trochę inny kierunek. Dzięki obecności na Kreuzbergu czy we wschodniej pierzei miasta, dostrzeżemy Berlin z całkiem innej strony.

You Might Be Interested In